Sibel Köse
About Sibel Köse
1999 yılında Ankarada Gordion Müzik Akademi’de başlattığımız caz vokal atölyeleri İstanbul’da devam etti. Bir dönem Kemer Country ve Golf Kulübü bünyesinde kurulan sanat okulu Hayart’ta Randy Esen’le birlikte sürdürdüğümüz çalışmaları tek başıma yürüttüğüm çalışmalar izledi. 2006 yılından bu yana düzenli olarak Simla Ongan’ın koordinatörlüğünde atölye çalışmalarını sürdürmekteyiz.

Bu atölyeleri düzenlemekteki amacımız caz müziğini yaygınlaştırmak, şarkı söylemek isteyen ve caz müziğine ilgi duyan kişilerin katıldığı ortamı oluşturmak. Bu doğrultuda aynı konuya ilgi duyan, şarkı söyleyen, söylemek isteyen, caza ilgi duyan kişilerin biraraya gelmesiyle oluşan gruplarda caz dinliyoruz, söylüyoruz, iletişim kuruyoruz.

Yıl içinde haftada bir kez biraraya gelen grup ortamında bilgi ve malzeme alışverişi sağlıyor, pratiğe dayalı çalışmalarla ve daha çok aktif katılımla, yani şarkı söyleyerek caz müziğine dair deneyim kazanıyor, çeşitli malzemelerin tanıtımıyla her katılımcının kişisel çalışma metodu geliştirmesine destek veriyor, yıl sonu performansları aracılığıyla da dönem boyunca edindiklerini sahnede dinleyenlerle paylaşmasını sağlıyoruz. Programımızın ana hatlarını yıl içinde her toplantı piyanistimiz eşliğinde bireysel olarak şarkı söyleme, farklı konuların işlendiği grup çalışmalarına katılım, yıl içinde ziyaretimize gelen konuklarımızın sunumları, piyano, bas, davul üçlüsüyle yapılan provalar ve Nardis Jazz Club’de yer alan yıl sonu performansı oluşturmakta.

Çalışmaların içeriğini caz standartları repertuvarı oluşturmakta. Şarkılar hakkında bilgilerimizi paylaşıyoruz. Şarkı sözleri üzerine düşünüyoruz. Sesimizi geliştirmeye, diksiyon, telafuz, cümleleme gibi konuları üzerinde duruyoruz. Duygularımızı aktarmak üzerine çalışmalar yapıyoruz, kalbimizi birbirimize açmaya çalışıyoruz. Doğaçlama yapıyoruz. Bazen bazı kaynakları gözden geçiriyoruz, bazı egzersizleri yapıyoruz beraber. Müzik dinliyoruz. Caz jargonunu öğrenmeye çalışıyoruz. Bir şarkıyı öğrenirken neler üzerinde durmamız gerektiğine bakıyoruz hep birlikte ve ayrı ayrı. Şarkılar seçiyoruz, onları seslendiriyoruz. Konuklarımız oluyor zaman zaman bize katılan, sohbet edip, sorular sorduğumuz. Farklı stiller, tarzlar üzerinde çalışarak deneyim kazanıyoruz. Birlikte müzik yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği üzerinde duruyoruz. Tüm bu çalışmaların sonunda yıl sonundaki ortak performansımıza imza atıyoruz.

Herhangi bir sınırlama olmadan, her seviyeden katılımcı çalışmalarda yer alabiliyor. Aranılan özellikler ise caz seviyor olmak, şarkı söylemeye istekli ve cesaretli olmak ve gelişmeye niyetli olmak.

Geçmiş Atölyeler

1989 – 1991 Caz Stüdyo ve Seminerleri, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Bilkent Üniversitesi - Ankara (grup çalışmaları, Krzesimir Debski ve Janusz Szprot ile bireysel çalışmalar)

1990 Polish Jazz Society, Caz Vokal Yaz Okulu’na katılım – Zwierzyniec Polonya
Eğitmenler: Deborah Brown, Rachel Gould

1992
18. Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması - Zamosc / Polonya Birincilik Ödülü

1996 Caz Vokal Yaz Okulu’na katılım – Pulawy / Polonya
Eğitmenler: Eli Wright, Joe Lee Wilson
Randy Esen ve Ayşe Sezerman’dan özel dersler.

1999 – 2001 Gordion Akademi’de ilk atölye çalışmaları - Ankara

2002 – 2004 Kemer Country & Golf Club, Hayart bünyesinde Randy Esen’le birlikte caz vokal atölyesi, bireysel atölye çalışmaları

2006 – 2009 Atölye – İstanbul

2006 – 2009 Polish Jazz Society Caz Yaz Okulunda eğitmenlik

2008 SAJE (South African Jazz Educators’) Uluslararası Konferansı - Capetown, Durban / Güney Afrika
Kamil Erdem (Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul, Türkiye), ile ikili konser ve performanslar, Gloria Cooper (Long Island Üniversitesi, New York, ABD), Darius Brubeck (Londra, İngiltere), Mike Rossi (Cape Town Üniversitesi, Güney Afrika), Jim Repa (Boston, ABD)., Mageshen Naidoo (Kwazulu-Natan Üniversitesi, Durban, Güney Afrika), Bob Sinicrope (Milton Akademi, Boston, ABD), Ruben Alvarez (Northwestern Üniversitesi, Roosevelt Üniversitesi, Columbia College, ABD) ve Kamil Erdem (Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul, Türkiye) ile konser, performans, sunum ve atölyeler.